דף הבית

AnP54AZWkro

לכל הסרטונים
סדציה

G8nhwY4_V9g

לכל הסרטונים
שתלים

opuI_FPH9OE

לכל הסרטונים
סתימות לבנות - יתרונות וחסרונות
סדציה
שתלים
סתימות לבנות - יתרונות וחסרונות

 

בימים של חוסר יציבות כלכלית, כשיש משכנתא לשלם, הדלק רק עולה ועגבניות כבר לא זולות כמו פעם, רפואת שיניים ובייחוד שיקום הפה עשויים להפוך לעסק מסובך ויקר. גם אם חשיבות הטיפול גבוהה, אנשים רבים יתקשו לעמוד בתשלומים על שתלי שיניים קבועים. למרבה המזל, היום כבר יש דרך נוספת לדאוג לאסתטיקה ולבריאות הפה, מדובר בתותבת חלקית נשלפת.

 

אז מה ההבדל בין שיניים תותבות לשתלים ומה חשוב לדעת לפני שמתחילים? הנה כמה הסברים.

 

מה הן בעצם שיניים תותבות?

 

"שיניים תותבות הינן תחליף לשיניים הרוסות שיש להחליפן. זו בעצם מערכת מלאכותית המדמה את צורתו של הפה בתפקוד תקין כך שעל ידי שימוש בהן יוכל המטופל לדבר בצורה רגילה וללעוס כאילו היו אלו שיניו. הדבר שכיח בעיקר אצל האוכלוסייה הבוגרת בגילאים שבהם יותר ויותר שיניים נהרסות ונחוץ פתרון כולל לכלל הפה.

פתרון זה נחשב יחסית זול ושכיח, והוא ניתן להתאמה ושינוי בהתאם לשינויים החלים בלסת ובפה".

 

שיניים תותבות ושתלים דנטאליים

 

 

 מהם היתרונות של תותבת על שתלים קבועים?

"היתרונות של תותבות על שתלים הינם רבים. ראשית, תותבות הנתמכות בשתלים הקבועים בפה יציבות יותר באופן משמעותי. תותבת הנשענת על העצם יציבה פחות מפני שהעצם הנוטה להיספג ולשנות את צורתה ולגרום על ידי כך לאחיזה רופפת של התותבת, להבדיל מתותבת המונחת על שתל שנשאר כזה לאורך זמן. בשיטה זו התותבת מקובעת ישירות ללסת, דרך השתל. בשל כך בריאות הלסת נשמרת לאורך זמן שכן הלחץ אינו מופעל על הלסת כי אם ישרות על השתל".

 

 

אולי הסיפור נשמע כמו משהו ארוך וכואב אך מסתבר שהשד לא כל כך נורא ואפילו לא כואב כמו שאפשר להניח. למעשה התהליך אורך ימים ספורים עד 24 שעות במקרים דחופים במיוחד, כפי שמסביר רונן, ממרפאת 'תמסידנט':

 

"בניית סט תותבות הוא תהליך יחסית קצר. ראשית יש ליצור תבנית של מבנה הפה והלסת, זהו תהליך פשוט הניתן לביצוע גם בבית הלקוח במידה והוא מתקשה להגיע למרפאה. (כמו אצל מבוגרים מאוד או מוגבלים בתזוזה מסיבות שונות). המידה נלקחת למעבדת שיניים ולתוכה יוצקים גבס בכדי ליצור הדמיה מדויקת של מבנה הפה והלסת שעליו ניתן יהיה  להניח את התותבת. תהליך הבנייה הוא יחסית קצר ותלוי במיומנותו של טכנאי השיניים.

לאחר בניית השיניים התותבות הן מושמות בתוך פיו של הלקוח ובמידת הצורך מבצעים במקום את ההתאמות הדרושות. גם תהליך זה ניתן לביצוע במקרים שאין הלקוח יכול להגיע למרפאה בבית הלקוח במידה והרופא והטכנאי מצוידים בציוד המתאים.

 

"התהליך אינו כואב כלל שכן הדבר היחיד שנעשה בפיו של הלקוח הוא לקיחת המידה ומדידת התותבת עם הכנתה. ייתכן שבימים הראשונים יהיו נקודות רגישות בלסת שטרם יתרגלו לתותבת, אך בדרך כלל לאחר מספר ימים הכאב נעלם והתותבת מתיישבת על מקומה היטב".

 

כמה זמן מחזיקות שיניים תותבות? עד כמה הן עמידות?

"כמו כל דבר גם לשיניים תותבות אורך חיים מוגבל, אך אורך חייהם תלוי בטיפול ובאופן השימוש בשיניים. בשימוש נכון וזהיר שיניים תותבות עשויות להחזיק שנים רבות ולשמור על צורתן וצבען לאורך זמן. עם זאת, שינויים במבנה הלסת לעיתים יחייב את המטופל או לבצע שינויים בתותבת ("ריפוד" המשטח ועוד) או אף להחליפן בסט חדש המתאים לשינויים שחלו בפה בשנים האחרונות".

 

 

 

 

מעניין לגלות שלמרות השוני בין תותבות לשתלים ההבדלים לא ניכרים לעין. כל מטופל היה רוצה לדעת כשהוא בוחר בתותבות, שהמראה, האסתטיקה והאיכות שלהן יהיו טובים לא פחות משל שתלים

 

"למי שאינו בקיא בהבדל, קשה להבחין בין שיניים תותבות לכתרים על גבי שתלים. אך מאחר ועל התותבת מוצבות שיניים מלאות ושלמות, ייתכן שמראה של תותבת לעיתים יהיה יפה יותר, אם כי לעיתים זה ייראה מושלם מידי. טכנאי מיומן שירכיב סט תותבות איכותי יצליח לגרום גם לחד שבמביטים לסבור שמדובר בשיניים אמיתיות ובריאות".

 

באלו אזורים בפה מומלץ להתקין תותבות כאלה?

"שיניים תותבות מתאימות לכל אזור בפה כל עוד יש להן את התמיכה הראויה על הלסת או על גבי שתלים והשימוש בהן נעשה לרוב באזור נרחב ולא נקודתי. במקומות בהם יש צורך בשימוש נקודתי של שן אחת או שתיים, נפוץ יותר השימוש בשתלים וכתרים על גביהם".

 

מה הופך אתכם למקצועיים בתחום?

"'תמסידנט' הינה מרפאת שיניים וותיקה ביותר הנתמכת בשירותי מעבדת שיניים בעלת וותק ארוך שנים במיוחד בתחום התותבות. במשך השנים טיפלה המרפאה באלפים רבים של לקוחות שבפיהם הושמו התותבות האיכותיות פרי המעבדה המנוסה, והם ממשיכים לפקוד  את המרפאה בנאמנות מזה שנים רבות. הטיפול מתבצע במרפאה באווירה משפחתית ונעימה".

 

 

האם ניתן לבצע את הטיפול רק במרפאה?

 

"רוב המטופלים הזקוקים לשיניים תותבות הם מבוגרים, וביקור במרפאה יכול להיות עבורם מטרד גדול. מרפאת השיניים 'תמסידנט' מציעה שירות ייחודי שבו ניתן לקבל את שירותי המרפאה בתחום התותבות גם בבית הלקוח, ובכלל זה בדיקה מדידה, ותיקון תותבות קיימות, השירות ניתן ללא תוספת תשלום והוא מתבצע מחדרה עד גדרה".

 

כשעוסקים במשהו חשוב כמו השיניים שלנו חשוב לא להתפשר ולקבל את חוות הדעת המקצועית והאמינה ביותר, לכן שאלנו את המומחה לשיקום הפה, פרופ' אריאל בן-עמר, מה עמדתו בנוגע לשתלים, תותבות ומה עדיף.

 

"תותבת חלקית נשלפת זה מתקן נייד ולא קבוע. הוא נאחז בשיניים הקיימות על ידי וווים ותופס מקום בחך גם בצד שיש שיניים. הוא פחות נוח למטופל. מרגיש כמו גוף זר.  שיקום על גבי שתלים הוא קבוע ואינו נשלף, זה כמו חלק מהגוף, זהו תהליך יותר יקר ומסובך אך גם  הרבה יותר נוח למטופל".

"היתרונות בתותבת הם שהטיפול לא כולל אלמנט כירורגי, וזה למשל מתאים לאנשים הסובלים ממגבלות בריאותיות המגבילות טיפול מורכב יותר. . בנוסף, התותבות הרבה יותר חסכוניות, כל זמן שהשניים מחזיקות מעמד גם התותבות תחזיק מעמד והטיפול הוא יותר קצר. בשתלים ממתינים הרבה יותר זמן".

גם פרופ' בן-עמר מסכים שההליך לא צריך להיות כואב ועובר בקלות יחסית"הרכבת תותבות זה תהליך פשוט בעיקרו, ובתהליך הזה יש הרבה פחות סכנות . בשתלים עושים הרדמה מקומית ואח"כ יש נפיחות ושתפי דם לעיתים, ואולי גם סכנה לפגוע בעצבים. בכל מקרה חשוב מאוד שיתוף הפעולה בין הרופא לטכנאי. להרכיב תותבות טובות זה אומנות".

כידוע האוכלוסייה העיקרית שמשתמשת בתותבות נמצאת סביב הגיל השלישי, אך אין מניעה להתקין תותבות גם בגילאים צעירים יותר "לרוב תותבות לא מתאימות לצעירים, במיוחד כאלו שמצבם הכלכלי מאפשר להם לבחור משהו אחר. זה מתאים יותר למבוגרים ולמי שמצב השיניים שלו פחות עמידות.

"מבחינה אסתטית, בתותבת הנשענת על מספר שתלים שכבר קיימים בלסת, (שניים או ארבעה) השתלים נותנים אחיזה ואין את הפחד שהיא תברח בזמן הדיבור. השתלים משמשים עיגון לתותבת".

 

האם התותבות מתאימות לכל חלל הפה?

"יותר קל לעשות בלסת עליונה מאשר לסת תחתונה, ההצלחה יותר גבוהה בלסת עליונה. אבל אפשר לעשות תותבות במקרה הצורך בכל חלל הפה".

אז מה עוד חשוב לדעת לפני שמתחילים טיפול? לא נשאיר אתכם בלי טיפים מהמומחה.

 

אם בחרתם ללכת על שתלים או שיניים תותבות או על השילוב בינהן, אל תשכחו לוודא שבחרתם ברופא ובמעבדה הטובים ביותר שידכם משגת. כאן, כנראה זה לא המקום להתפשר. אחרי הכל, החיוך שלכם הוא כרטיס הביקור שלכם. 

הלבנת שיניים | ציפוי שיניים

רוצים חיוך ששווה מיליון דולר? היום זה כבר קל יותר - כתרים על בסיס אל מתכת לבנה חזקה ועמידה המשווים לפה מראה טבעי ואסתטי, גשרים המיוצרים בצורה ממוחשבת, "סתימות" מחומרים חדישים וידידותיים לרקמות - אלו הםחלק מהשכלולים להם תזדקקו על מנת שהחיוך שלכם יכבוש.

 

סתימות (שחזורים).

הטיפול בעששת, מחלה החיידקית הפוגעת בחומר המינרלי של השן, מבוצע בשנים האחרונותבשתי טכניקות עיקריות.

השיטה הראשונה - כאשר מדובר בחוסר קטן בחומר השן משחזרים רופאי השיניים את הצורההאנטומית של השן בעזרת חומרים מורכבים - שרפים מרוכבים (קומפוזיטים) חומר שחזורפלסטי המכיל שרף וגבישי קוורץ.

החומר מגיע בטווח רחב של גוונים וצבעיםהמאפשרים לרופא השיניים לבצע התאמה אופטימלית לצבע השיניים.

הסתימותהחדשות, שהינן בצבע השן, מודבקות בטכניקה מיוחדת אשר אינה יוצרת מרווח בין הסתימהלקירות השן, בניגוד לסתימת האמלגם המוכרת, ולכן ישנה גם הפחתה ברמת הזיהומיםהאפשריים. כמו כן, הסתימות בחומרים החדשים מקטינות את הרגישות של השן לחום ולקור.

טכניקה נוספת לשחזור השן מבוצעת כאשר ישנו חוסר של מעל ל-50% מחומר הכותרתישל השן. רופא השיניים מטביע את נתוני השן על גבי חומר מיוחד, שולח אותם למעבדה ושםמבצעים שחזור כותרתי העשוי מקומפוזיט או מחרסינה( פורצלן).

טכניקה חדשניתזו, המשאירה את השן חיה, עוקפת למעשה את הפרוצדורה הראדיקאלית הקיימת כיום במרביתהמרפאות הציבוריות, המעדיפות לבצע טיפול שורש, מבנה וכתר . פתרון זה עדיף מבחינתבריאות השן ובנוסף גם מקצר ומוזיל את התהליך.

כתרים וגשרים.

כאשרישנה בעיה של מחסור גדול בחומר השן, עקב סתימת שורש או "חור" גדול ורחב,
נאלץ רופא השיניים להיעזר בכתר, שתפקידו לצפות את השן הפגומה על מנת לשמור על צורתההמקורית.

רוב הכתרים הקיימים כיום בשוק הינם כתרים על בסיס מתכת, שאחתמבעיותיהן הבולטות הינה העובדה, שכאשר מתרחשת נסיגת חניכיים, נגלה הצבע המתכתיהאפרפר- שחור, שאינו נאה.

בנוסף, כתרי המתכת יוצרים קורוזיה, המשחירה את החניכיים. לאחרונה נכנסה לשוק מערכתחדשה של חברתM3 המכונה "מערכת לבה" העושה שימוש בכתרים על בסיס זירקוניום אוקסידשהינה אל-מתכת לבנה, שמחקה בדייקנות את צבע השן הטבעית ושקיפותה.

מכיוון שבסיס הכתר הינו בהיר, גם כאשר מתרחשת נסיגת חניכיים, נשמר מראהו האחיד של הכתר ולאנגלה חומר אפרפר ולא אסתטי מתחת לציפוי החרסינה.

כמו כן, הכתר הסטנדרטיאינו בעל שקיפות התואמת את צבע השן אמיתי וכך נוצרים הבדלים לא אסתטיים ביןהשיניים. החומר החדש, שהינו בצבע השן אינו מוליך חום, אינו אלרגני וכן חזק ביותרועמיד בכוחות לעיסה חזקים.

בנוסף, בעוד שכתרים על בסיס מתכת מצריכים בנייהשל כיפות עבות, אשר נראות מלאכותיות, באמצעות החומר החדש (הזירקוניום אוקסיד), ניתןלבנות כתרים דקים אך עם זאת חזקים במיוחד, השומרים על צורתה הטבעית של השן ועל מראהאסתטי וטבעי.

רופא השיניים הנעזר בטכניקה החדשה, עושה שימוש במערכת ממוחשבתהכוללת סריקת נתוני השן מהמודל, שהוכן באמצעות מנשך. הנתונים מועברים למחשב וממנולמכונת החריטה, אשר מכינה את בסיס הכתר. המערכת גם מאפשרת לטכנאי התאמה מדויקת יותרשל גוון השן וכן התאמה מושלמת של הכתר לפה.

שתלים.

רפואת השיניים האסתטית שמה כיום דגש רב על נושא השתלים הדנטליים, אשרבהם נעשה שימוש כאשר אין אפשרות לשקם את השן ויש לעקרה.

השתלים הינם עלבסיס טיטניום, שמדמים את תכונות שורש השן והשיקום על גבי השתל מבוצע ע"י מבנה וכתרייחודיים.

היום ניתן להשתמש במבנים מזירקוניה וכתרי כל חרסינה בשיקוםהשיניים, דבר המאפשר קבלת תוצאה אסתטית מעולה גם בשיקומים בהם אבדו חלק או מרביתהשיניים הטבעיות.

כיום, באמצעות שיטות חדשניות הכוללת תכנון ממוחשב, ניתןלבצע ניתוחי השתלה בתהליכים כירורגיים פשוטים ופולשניים פחות מבעבר. תהליכים אלהמקצרים את זמן ההחלמה ואף את רמת הסיבוכים האפשריים.

על מנת להשיג מידתדיוק רבה יותר נוהגים הרופאים כיום היעזר גם בסריקותCT תלת מימדיות, ותוכנותמיוחדות אשר מאפשרות לקבוע את מיקום השתל, זוית ההנחה שלו, אורכו וקוטרו.

בחלק מהמקרים ניתן לבצע שחזור מיידי של האזור המושתל ולחסוך המתנה שלחודשים ארוכים עד לשיקום על ידי שימוש בטכניקות החדישות ובשתלים עם פני שטחייחודיים.

הלבנת שיניים.ה

הלבנת שיניים כיום הינה פרוצדורה מבוקשת מאד ומתבצעת בעיקר בשתי טכניקות מובילות: האחת, ע"י רופא השיניים באמצעות חומר מלבין הנקרא פראוקסיד בריכוזים שונים, החומר מופעל באמצעות לייזר או מנורה בעלת עוצמה גבוהה.

בעזרת טיפול של כשעה יכול רופא להבהיר את גוון השיניים בשתיים-שלוש דרגות צבע. הטכניקה הנוספת הינה טכניקה ביתית - רופא השיניים מצייד את המטופל בערכת חומרים והמטופלים מלבינים את השיניים בעזרת פלטות מיוחדות בזמן הנוחלו ביותר.

ציפויי שיניים.

על מנת ליצור שיניים בעלות מראה אחיד ומבריק משתמשים לאחרונה בטכניקה חדשה, הכוללת הדבקה של ציפוי חרסינה דק ביותר, בעובי כ-1 מ"מ על גבי השיניים.

בעזרת הטכניקה והחומרים החדשים ניתן להסתפקבהסרה מינמלית של חומר שן רק בחלק הקדמי והציפויים ישמרו על המראה המושלם שלהשיניים לשנים ארוכות.

בעזרת השיטה החדשה ניתן גם לשקם שיניים שחוקות או שבורות, לסגור מרווחים בין השיניים, לשנות עמדת שיניים ואף לכסות על שורשי שיניים המתגלים עקב נסיגת חניכיים.

 

סתימות מתכת אאוט- זירקונים אין! הטכנולוגיה החדישה בתחום רפואת השיניים מביאה אלינו חומרים ששימשו את תעשיית החלל. כיום כתרים בשיניים עשויים אחרת לגמרי

שלל פיתרונות אסתטיים לשחזורשיניים משולבים בשנים האחרונות ברפואת שיניים, בעקבות מחקר ופיתוח של חומרים דנטליים.

המהפכה העיקרית חלה עם פיתוח החומרים המרוכבים ויישומם ברפואת שיניים, כתחליף לסתימות מתכתיות על בסיס כסף או זהב.

כאן המקום לציין, כי חומרים מתכתיים כגון זהב או אמלגם כבודם במקומו מונח ואין לפסולאותם, אלא לדרג אותם אחרת מהמקובל בעבר. יאמר לזכותם של שחזורי זהב, כי הם קיימים יותר ממאה שנים בשימוש נרחב.

חומרי המתכת שימשו בעבר הרחוק את הפרעונים, הרומאים והאצטקים. האמלגם, מצוי בשימוש גם הוא מעל מאה שנה ושימש כחומר שחזורבמיליונישינייםבכל רחביהעולם, אך הגיע הזמן להתקדם הלאה.

כיום, נוספו על החומרים המרוכבים והקרמייםהשונים המצויים בשימוש כבר כמה עשרות שנים, חומרים חדשים - ישנים שיובאו מתעשיית החלל ומתעשיות אחרות שלאו דוקא קשורות לרפואת שיניים.

בין החידושים, שילוב של זירקוניה עם חרסינה פלדספטית, או אלומינה עם חרסינה ליצירת כתרים גשרים ומילואות. הזירקוניה היא מוצק לבן בעל טמפרטורת היתוךגבוהה וחוזק מכני הקרוב למתכת.

יישום מוכר יותר של הזירקוניה הוא מתחוםהתכשיטנות, בה משתמשים בזירקוניום כתחליף ליהלום. הדמיון כה רב, עד כי נזקקיםלמכשיר הבודק מוליכות חשמלית כדי להבחין בין יהלום אמיתילזירקון.

זירקוניום: צורות השחזור האסתטיות החדישות.

צורות השחזורהנפוצות בחומרים מרוכבים הןסתימהאו מילוי חללהשן בחומר דחיס ישירות בפה, או ביצוע עקיף במעבדה של שחזור, הנקרא אינליי או אונלייונותן פתרון לחללים גדולים.

אינליי,

מילואה, הוא מילוי חלל בשןבמבנה המיוצר במעבדה וקישור שלו לשן על ידי הדבקה. לעומת אונליי, בניית חלק חסר שלהשן שאינו מוכל בתוך קירות והדבקתו אל השן בעזרת דבק מתאים.

חרסינה יצוקה.

פיתוח מעניין זה, מאפשר להתיך חרסינה מוכנה מראש ולדחוס אותה לתוך תבניתובכך לייצר יצירות אינדיבידואליות מדויקות, חזקות ונטולות מתכת.

שימוש בחרסינה יצוקה מאפשר להרחיב את השימוש גם לכתרים ואפילו לגשרים, עם מספר קטן של חלקי ביניים. טכניקת הביצוע היא על מודלבמעבדה, התוצאה האסתטית מרשימה, אך התכונות המכניות נופלות מאלו של השחזוריםהבנויים על בסיס זירקוניה

זירקוניה.

שחזורי חרסינה תופסים כיום מקום נכבד בשורת האמצעים השיקומייםהעומדים לרשות רופאי השיניים, בבואם לשקם שן חסרה או פגועה. שחזורים אלה מתאפייניםבכך שאינם מכילים מתכת כבסיס לחרסינה, אלא זירקוניה או אלומינה.

שיפור חומרים אלה והתאמתם לשימוש בבניית כתריוגשרי חרסינה נמצא בתנופה במהלך העשור האחרון והוא נחשב למילה האחרונה בשיחזורים פרוטטים קבועים בחלל הפה.

קיימות חברות שונות המייצרות כיפות זירקוניה כבסיס לכתרים וגשרים. המותגים הידועים בארץ הם:LAVA ,PROCERA ,EVEREST ,INCERAM ועוד.

יתרונותהזירקוניה כחומר בסיס לכתרים וגשרים הם רבים ונובעים גם מהחומר וגם מתהליך הייצור. החומר הוא לבן ואטום, וכמובן שגוון זה עדיף על מתכת שחורה.

אטימות הכיפה מאפשרת להסתיר ולמסך גוון לא רצוי של השן המשוחזרת, ומצד שני עדיין מאפשר מעבר אור, המשפר את התכונות האופטיות של השחזור. הגוון של כיפות פרוצרה הוא לבן ביותר וישלאטום את הכיפה טרם בניית החרסינה על מנת להפחית את השפעת הלבן, על הגוון הסופי הרצוי.

כיפות LAVA לעומת זאת, נצבעות לגוון הבסיסי של השחזור הסופי עודלפני השריפה, מה שמשפר את התוצאה האסתטית. אחד החסרונותשל כיפות זירקוניה נובע מתהליך השריפה, חרסינה מתכווצת בשריפה בשיעור גבוה שיוצר עיוותים וחוסר התאמה.

הפיתרון הוא ביצירת מרווח בטיחותי בין הכיפה לשןוהתחשבות באחוז ההתכווצות, על ידי הגדלת השחזור בתהליך העיבוד הממוחשב. היצרן של חומר הגלם מודד את אחוז ההתכווצות בכל בלוק זירקוניה בנפרד ומציין זאת עליו.

את הנתון המספרי הזה מזינים למחשב והוא מפצה על כך בתהליך העיבוד השבבי. כיפות LAVA מתאימות יותר לשן המאחזת, המרווח בינן לבין השן קטן יותר מאשר בשיטותאחרות ושטחי המגע מאפשרים אחיזה ראשונית טובה ורמת דיוק מירבית.

לדיוק, חשיבות בקו הסיום, שהוא המפגש בין שולי השחזור והחיידקים בפה, העשויים לדלוף אלמתחת לשחזור ולגרום לכישלונו על ידי גרימת עששת משנית ודלקת חניכיים.

שחזורי חרסינה. יתרונות שחזורי כלחרסינה על פני שחזורי חרסינה מאוחים למתכת נובעים לא רק מטבעם האסטטי, אלא גם מהתאמתם הביולוגית לרקמות הפה.

החניכיים סביב כתרי כל חרסינה על בסיסזירקוניה, נראות טוב יותר מאשר בשולי כתרי חרסינה מאוחה למתכת. החזות האסטטית נשמרת לאורך זמן גם אם יש נסיגה של החניכיים היות ושולי השחזור הם בגוון התואם לזה של השן.

בנוסף, עקב יופיו הטבעי של שולי הכתר, ניתן להשאיר את השוליים בגובה החניכיים או אף מעליהן ועל ידי כך למנוע גרוי מיותרופגיעה בחניכיים. גם תהליך לקיחת המטבעים קל יותר ואינו מחייב החדרת חוטים מרחיקים לתעלת החניכיים, הגורמים כאב ולעיתים גם נזק לרקמה העדינה.

מבחינת החוזקהמכני, כתרי חרסינה מאוחים למתכת הם החזקים ביותר. אחריהם כתרי כל חרסינה על בסיס זירקוניה ואחריהם כתרי כל חרסינה על בסיס אלומינה.

למרות האמור, על ידיבנייה נכונה מתקבלים בשחזורים על זירקוניה שחזורים חזקים ועמידים המאפשרים לעיסה בטוחה לאורך זמן. היצרן מתחייב לאחריות לגבי הכיפה למשך חמש שנים.

ניתן לבצע גשרים על שלד זירקוניה, אך קיימת מגבלת אורך מקסימאלי של לא יותר משש יחידות מחוברות. נכון להיום, התהליך הממוחשב משפר את רמת הדיוק ואת התוצאה הסופית, אך עדיין נותרו שלבים בתהליך שהם ידניים ופחות נוחים למתרפא ולמטפל.

למשל תהליך לקיחת המטבעים: יש כיום מחקר ופיתוח מתקדם בנושא לקיחת מטבעים דיגיטלית על ידי מצלמה או בשיטת העתקה אחרת.

לסיכום, רפואת השיניים המשקמת השתפרה לאיןערוך עם שילוב הזירקוניה כחומר והעיבוד השבבי הממוחשב כטכניקה בבניית שיחזורי כל חרסינה לשיקום שיניים פגועות או חסרות.

מצב השיניים אחרי הדבקת ציפויי החרסינה

אחת השיטות לטיפול בשיניים קדמיות הדורשות שיפור חזותי היא ציפוי השיניים בחרסינה. השיפור בחזית הפה מביאה לשיפור בהרגשתו הכללית של המטופל ומעלה את מודעותו ואת הערכתו העצמית.

זוהי שיטת טיפול שמרנית המספקת שחזור מאד אסתטי הדורשת הסרה מועטה בלבד של חומר שן (בהשוואה לכתר) ואינה גורמת למעורבות הרקמה הרכה.

 

הציפוי הינו שכבה דקה מאוד של חרסינה המודבקת בדרך כלל על חזית השן של השיניים הקדמיות : החותכות, הניבים ולפעמים גם המלתעות.


הטיפול מתבצע לרוב במקרים בהם יש צורך בשינויי צבע, צורה, מרקם, או עמדת השן בהשוואה לשאר השיניים בפה או שילוב כל הגורמים האלה יחדיו. לדוגמה, ניתן לטפל בשיטה זו במקרים של שינויים מהותיים בצבע השן, מרווחים בין השיניים, שיניים אשר יש להן פגם צורתי ביחס לשיניים רגילות, פגמים בשטח החזותי של השן, או שיניים אשר בוצעו בהן בעבר שחזורים לא אסתטיים בפני השטח.


עם זאת, קיימים מצבים בהם הטיפול בשיטה זו אסור. לדוגמא, חוסר בזמינות הזגוגית בשן, אי שמירה על היגיינת השן, הרגל של לעיסת גופים זרים או שחיקת שיניים משמעותית.


שימוש בשיטה זו לצורך שיקום אסתטי מצריכה מיומנות גבוהה של רופא מיומן ובעל ניסיון בתחום, וכן תמיכה מעבדתית בדרגה מעולה.

 

שן שבורה לפני טיפול       מצב השיניים אחרי הדבקת ציפוי חרסינה

 

שימוש נכון בשיטה זו טומן בחובו יתרונות רבים. מאסתטיקה מעולה לאורך זמן, הסרת חומר שן מועטה תוך חיסכון בחומר שן בריא, ועד חוזק קשר גבוה מאוד בין החרסינה לזגוגית השן לאחר ההדבקה. כמו כן, לחרסינה התאמה ביולוגית טובה ועל כן כאשר הציפוי בנוי נכון, לא נגרמת פגיעה ברקמת החניכיים.

 

לעומת זאת, לשיטה גם מספר חסרונות: ישנה הסרה חלקית של זגוגית השן , נדרשת מעורבות מעבדתית ושתי ישיבות במרפאה על מנת להתאים את הטיפול כנדרש, טכניקת ההכנה וההדבקה רגישות וקיים קושי בתיקון מקרי שבר. כמו כן, עלות הטיפול הינה יקרה.
השימוש בציפוי חרסינה דורש בדיקה מקיפה של השיניים, הרקמות הרכות ושל הסגר. כמו כן, ישנה חשיבות גבוהה לבחירת המקרה המתאים לשימוש בטיפול מסוג זה ולהתאמת הציפיות של המטופל לתוצאות האפשריות של הטיפול מבחינה אסתטית.

 

הפרוגנוזה של טיפול נכון מסוג זה היא טובה מאוד, כל זמן שמקפידים על עבודה מדויקת עם החומרים המתאימים ובתמיכת טכנאי דנטלי בעל ניסיון רב בתחום .בוצעו מחקרים רבים המצביעים על שביעות רצון גבוהה בקרב המטופלים.

 

הכותב הוא מומחה בשיקום הפה וראש המחלקה לשיקום הפה בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב

מניעת עששת ומחלות חניכיים

 

יש שתי מחלות (בלבד) בפה שגורמות לאיבוד שיניים מוקדם
 
1. עששת וסיבוכיה הפוגעות בשן 
2. מחלות פריודונטליות (בשפה עממית קוראים לזה חניכיים) הפוגעות במערכת התאחיזה של השן.
שתיהן נובעות מחיידקים!!! 
וכל שאר הגורמים תורמים או מפריעים לחיידקים הללו.
בעולם אידיאלי , אם יכולנו להעלים את החיידקים, אף אחת מהמחלות הללו לא הייתה קיימת.
 
ומה תרומת הגנטיקה?
 
הגנטיקה משפיעה על חוזק האמייל (החומר המצפה את השן) ועמידותו נגד פעולת החיידקים וגם על רגישות החניכיים ליצירת דלקת חניכיים. 
כולנו מכירים אנשים שלא מקפידים על הגיינה נאותה ובכל זאת לא סובלים מעששת או דלקת חניכיים. אנשים אלו בורכו. אבל רובינו אם לא נקפיד על הגיינה טובה נאבד שיניים מוקדם.
 
איך משפיעה התזונה על המחלות הללו?
 
התזונה ושאריותיה בפה מהווה חומר מזון לחיידקים, ומאפשרת צמיחה ושגשוג של אוכלוסיית החיידקים בפה. ושוב חזרנו לחיידקים.
 
אז מה עושים?
 
מכיוון שהעולם האידיאלי אינו בנמצא (לא בנושא חידקים ולא בכלל) עלינו להפחית את כמות החידקים בפה, וזאת על ידי הגיינת פה. צחצוח שיניים,ניקוי בין השיניים בעזרת חוט דנטאלי, קיסם מבריש או מברשת אינטרפרוקסימלית. וגם תזונה שבה כמות הסוכרים מופחתת, כדי לא לאפשר שגשוג החידקים בפה.

 

אודות                                                              הגבלת אחריות