מכשור הרנטגן במכוני הצילום הפנורמיים

נועם ברש
מנהל תחום ציוד דיגיטלי בחברת "אבידור"
 

מכשור הרנטגן במכוני הצילום הפנורמיים

 

מכשירי הרנטגן במכוני הצילום הפנורמיים בישראל מתחלקים ל-3 קבוצות:

 

1.      מכשירי רנטגן פריאפיקליים לצילומי שיניים בודדות ולצילומי סטטוס
          (פרוצדורה של 14-18 צילומים קטנים של כל השיניים בפה).

2.      מכשירי רנטגן פנורמיים וצפלומטריים המשמשים בעיקר לצורך קבלת מידע כללי אודות מצב השיניים ולצורך אורטודנדטיה.

3.      מכשירי C.T.המשמשים לצורך הפקת דו"ח ספציפי בקנ"מ מדוייק לפני פעולה כירורגית.

 

בעוד שבקבוצה הראשונה של מכשירי הרנטגן הפריאפיקליים נעשו שינויים קטנים בלבד בשנים האחרונות: צג המכשירים הפך דיגיטלי, אופי זרם החשמל השתנה מזרם חלופין לזרם ישר ומספר מועט של מכוני צילום עברו לצלם ע"ג פילמים רב פעמיים העשויים פוספט, בקבוצות המכשירים הפנורמיים ומכשירי ה-C.T.חלו שינויים רבים:

 

לפני כ-15 שנים החלו להופיע ראשוני המכשירים הפנורמיים הדיגיטלים אשר הצליחו לראשונה לחסוך את נושא פיתוח הפילמים הפנורמיים והצפלומטריים הגדולים. חסכון זה אינו דבר של מה בכך מפני שהפיתוח ארך זמן רב, לעיתים התגלה שיש לחזור על הצילום (עוד זמן פיתוח ועוד קרינה למטופל) ועלות הפעלת מכונות הפיתוח הייתה גבוהה. חברת PLANMECA(פינלנד) הגדילה לעשות כאשר הצליחה, לראשונה לייצר מכשיר פנורמי דיגיטלי בעל הגדלה קבועה (המכשיר הראשון נקרא PROLINE) ובכך לאפשר, לראשונה למכונים להדפיסו בהקטנה כך שהתוצאה תהיה צילום בגודל אמיתי של הלסת והשיניים של המטופל.

 

לפני כ-5 שנים החלו להופיע מכשירי ה-C.T.הראשונים אשר שלבו לראשונה צילום C.T.עם צילום פנורמי וצפלומטרי ובכך חסכו מהמכון את הצורך לרכוש 2 מכשירים שונים ויקרים, להחזיק מכון גדול בעל מספר חדרים ולשלם לצוות עובדים גדול.

 

אחת החברות הראשונות בתחום הייתה חברת PLANMECA(פינלנד), יצרנית מכשירי הרנטגן הדנטליים הגדולה ביותר בעולם, חברה בעלת מסורת ארוכת שנים של איכות ללא פשרות תוך שילוב מיטב הטכנולוגיה הקיימת. חברת PLANMECA"העמידה" את המטופל אשר עד לאותה נקודה צולם בשכיבה, שיפרה מאוד את איכות התמונה ובעיקר הביאה לחסכון עצום בקרינה אותו סופג המטופל ע"י צילום ב"פולסים" של קרינה במקום קרינה רציפה, קיצור משך הצילום ל-12 שניות בלבד ובעיקר, יכולת התמקדות באזור הטיפול ללא חשיפה של אזורים אחרים אשר אינם רלוונטים לטיפול.

 

חשוב מאוד להדגיש כי גם כיום מצויים במכוני הצילום מכשירים רבים המצלמים אזורים גדולים מאוד של הגולגולת ללא צורך, הטכנאי אשר מבצע את הפקת הדו"ח עבור הרופא "חותך" החוצה לעיתים עד 90% מהצילום ללא ידיעת המטופל או הרופא המפנה. על המטופל לברר מראש מהן דרישות הרופא, כמה שיניים הוא מבקש לראות או מהו גודלו של האזור אותו הוא מבקש לראות והאם המכשיר אשר בו הוא עומד להיות מצולם מסוגל להתמקד באזור זה בלבד (מידע אשר לא יסופק ע"י מכון הצילום).

 

בעוד שזמן הפיתוח של צילומי סטטוס והפקת צילומים הפנורמיים הדיגיטליים (כיום רוב המכונים אינם מצלמים ע"ג פילמים אלא מדפיסים אותם בעזרת מדפסות מיוחדות) הינו מספר דקות, הזמן לקבלת דו"ח ה-C.T.יכול להיות מספר ימים והוא תלוי בעומס העבודה ובדרישות הרופא המפנה. דו"ח הינו בקנ"מ 1:1 והוא מכיל מידע מפורט עבור הרופא לצורך הטיפול הכירורגי.

 

  

 

 

אודות                                                              הגבלת אחריות